Dziś poniedziałek , 02 października 2023 r.
 

Promocja publikacji „Jan Paweł II w Szczecinie” – Szczecin, 3 czerwca 2008 r.

W czerwcu 2007 r. minęło dwadzieścia lat od wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Szczecinie. Jubileusz stał się okazją do wspomnień oraz przyczynkiem do tego, aby wydać materiały źródłowe nawiązujące do pamiętnych dla miasta wydarzeń. Instytut Pamięci Narodowej w serii „Dokumenty” wydał publikację „Jan Paweł II w Szczecinie”.

Publikowane dokumenty – meldunki operacyjne, które naczelnicy Wydziałów IV i V Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Szczecinie kierowali do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Warszawie – zawierają informacje o sytuacji w relacjach państwo-Kościół na Pomorzu Zachodnim, przygotowaniach i echach papieskiej wizyty.

W serii ”Dokumenty” publikowane są nieznane dotychczas materiały archiwalne dotyczące najnowszej historii Polski. Pokazują one różne formy represji, jakich obywatele polscy doświadczyli w latach 1939-1989 ze strony władz nazistowskich i komunistycznych oraz zorganizowane i spontaniczne przejawy oporu społecznego.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie, Polskie Radio Szczecin oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego zapraszają na promocję wyboru źródeł „Jan Paweł II w Szczecinie”. Spotkanie odbędzie się 3 czerwca 2008 r. o godz. 12 w auli Wydziału Teologicznego US (s. 204 II piętro) przy ul. Papieża Pawła VI 2 w Szczecinie. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!


Program spotkania:

1. Film wprowadzający w historię przyjazdu Jana Pawła II do Szczecina

2. Przywitanie
p.o. Dyrektora IPN O. w Szczecinie dr Marcin Stefaniak
Dziekan Wydz. Teologicznego US ks. prof. Zdzisław Kroplewski
Arcybiskup Zygmunt Kamiński

3. Prelekcja ks. dr Grzegorza Wejmana „Kościół a państwo w okresie wizyty Jana Pawła II w Szczecinie”

4. Film o pracy OBUiAD i powstaniu książki

5. Świadectwo uczestników tamtych wydarzeń  – w tle pokaz multimedialny na podstawie fotografii z wizyty

6. Podziękowanie, pożegnanie.Odsłon: 1198
  
Projektowanie stron internetowych - Agencja Interaktywna szczecin