Dziś poniedziałek , 15 sierpnia 2022 r.
 

Prof. J. Marecki prezesem Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych

O. prof. Józef Marecki z Papieskiej Akademii Teologicznej został nowym prezesem Stowarzyszenia Archiwistów Kościelnych. Wyboru dokonano 29 maja podczas IV Walnego Zjazdu w Warszawie w obecności bp. Jana Kopca, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. stowarzyszenia archiwistów.

Na czteroletnią kadencję 2008-2012 wybrani zostali również ks. dr Mieczysław Różański, wicedyrektor Archidiecezjalnego Archiwum w Łodzi oraz ks. Roman Dworacki, dyrektor Archidiecezjalnego Archiwum w Poznaniu. Funkcję skarbnika na drugą kadencję powierzono dr Julii Dziwoki z Archidiecezjalnego Archiwum w Katowicach. Sekretarzem Zarządu został ks. dr Robert R. Kufel, dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Zielonej Górze.

Nowy prezes – kapucyn o. prof. Józef Marecki z Wydziału Historii Kościoła Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie specjalizuje się w archiwistyce, historii XX wieku oraz naukach pomocniczych historii.

Stowarzyszenie Archiwistów Kościelnych powstało 17 czerwca 2004 w Warszawie. Najważniejszym jego zadaniem jest porządkowanie, udostępnianie i inwentaryzacja dokumentów i archiwaliów kościelnych.

W kościelnych zbiorach są bezcenne dokumenty, związane nie tylko z dziejami Kościoła, ale także historii, kultury i oświaty dlatego Stowarzyszenie Archiwistów dąży do ujednolicenia pracy w zbiorach kościelnych, począwszy od sposobu inwentaryzowania, jak i wyznaczenia godzin pracy archiwów kościelnych – diecezjalnych i i zakonnych.

W Polsce jest ok. 140 archiwów diecezjalnych i zakonnych. Ich tworzenie nakazuje Kodeks Prawa Kanonicznego. Zawierają dokumenty wytworzone przez kurie i wszystkie kościelne instytucje, księgi metrykalne i inne. Obecnie ponad połowa pracowników tych placówek to zawodowi archiwiści.


za: KAI

Odsłon: 1331
  
Projektowanie stron internetowych - Agencja Interaktywna szczecin