Dziś poniedziałek , 15 sierpnia 2022 r.
 

Brzozdowce na nowo odkryte

Udostępnione zostały dokumenty dotyczące parafii w Brzozdowcach, obecnie teren Ukrainy. Zbiór zawiera 14 teczek ukazujących życie nie tylko religijne ludności brzozdowieckiej. Dokumenty przekazane zostały z parafii w Kamieniu Pomorskim, gdzie osiedlili się uchodźcy po 1945 r. z byłych terenów Polski.

    Brzozdowce to miasteczko, znajdujące się do 1939 roku w powiecie Bóbrka, w województwie lwowskim. Od 1929 w powiecie Chodorów, w województwie stryjskim. Od 1945 w granicach Związku Radzieckiego, a obecnie na terenie Ukrainy, jako Berezdiwci.
    Brzozdowce w Archidiecezji Lwowskiej słynęły z faktu, że znajdował się tu cudowny obraz. Było to obok Miłatynia drugie miejsce w lokalnym Kościele z cudownym wizerunkiem. W brzozdowieckim kościele znajdował się barokowy obraz Jezusa Ukrzyżowanego, słynący łaskami. W roku 1945 został przewieziony przez mieszkańców Brzozdowiec do Kamienia Pomorskiego, gdzie się obecnie znajduje w Katedrze Św. Jana Chrzciciela , w jednej w bocznych kaplic. W tym samym roku wykonano w Katedrze Kamieńskiej ołtarz dla obrazu. W roku 1995 do Brzozdowiec przywieziono kopię obrazu.

Zbiory opracowała archiwistka mgr Maria Kompowska.

Odsłon: 3438
  
Projektowanie stron internetowych - Agencja Interaktywna szczecin