Dziś niedziela , 28 maja 2017 r.
 

NOC MUZEÓW 2012 w Szczecinie

1. Gmach Główny Muzeum Narodowego w Szczecinie ul. Wały Chrobrego 3,

16.00–24.00

„Sąsiedzi w Europie. Księstwo Pomorskie i Królestwo Polskie 1000–1648" (wejście limitowane)
„PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚCI. Zbiory Fundacji Książąt Czartoryskich" (wejście limitowane)
„Pomorskie meble malowane"
„Polskie transatlantyki. Opowieści z ul. Polskiej 1"
„Z dziejów żeglarstwa polskiego na Pomorzu Zachodnim 1945–2010"
„Antyczne korzenie Europy. Szczecińska kolekcja Dohrnów"
„Mennictwo zachodniopomorskie od XII do XIX wieku"
16.00 Narodowy Bank Polski zaprasza do wymiany 2 zł na pamiątkowa monetę o nominale 2 zł wybita z okazji 150-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie (monety można wymienić w kasie muzeum, liczba ograniczona)
„W afrykanskiej wiosce"
„Sztuka Afryki – miedzy maska a fetyszem"
17.00 koncert Afrique Sogue „Piesni i rytmy kultury Mande"
16.00–22.00 wybijanie pamiątkowej kopii monety z wizerunkiem ukoronowanej głowy Gryfa, od XIV wieku symbolu Szczecina (pamiątkowe
żetony do wybijania można nabyć w kasie muzeum)
16.00–23.00 nocny kiermasz książek – ceny promocyjne
„Radość tworzenia" specjalna prezentacja efektów warsztatów z filcowania dla dzieci i dorosłych prowadzonych przez Hanne Piatkowska
„Pan Tadeusz w Muzeum" wyjątkowe przedpremierowe spotkanie z bohaterami przygotowane przez Teatr Współczesny (premiera spektaklu
„Pan Tadeusz" już 20 maja 2012)

Wieża widokowa Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Szczecinie

16.00–22.00 „Astronomiczna Eureka" wystawa i seans w planetarium (wejście limitowane)
Panorama miasta i rzeki z wysokości 50 metrów (obiekt świeżo po remoncie)





2. Muzeum Historii Szczecina, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie ul. Księcia Mściwoja II 8,

16.00–22.00

Ratusz Staromiejski na Podzamczu
Uwaga: wejście na wystawy tylko do godziny 22.00
Trzyczęściowa wystawa „Dzieje Szczecina – historia i kultura od czasów najdawniejszych do współczesności": „Najstarsze karty z dziejów Szczecina"
„Szczecin w czasach szwedzkich i pruskich, przemiany w mieście do końca XIX wieku"
„Szczecin, jakiego już nie ma"
„Hans Stettiner i Jan Szczecinski. Zycie codzienne w Szczecinie w XX wieku" (wejście limitowane)
Specjalna prezentacja portretu Mistrza Carla Loewego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie
16.00–22.00 zwiedzanie ekspozycji oraz dystrybucja bezpłatnych wejściówek na nocny koncert
22.30 Baltic Neopolis Quartet wykona „Quatuor spirituel" (op. 26) szczecińskiego kompozytora Carla Loewego (wejście limitowane, obowiązuja bezpłatne wejściówki – do odbioru w Muzeum Historii Szczecina od czwartku)

3. Galeria Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Szczecinie
ul. Staromłynska 27,

16.00–24.00

(budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych)
Prezentacja nowych nabytków kolekcji sztuki dawnej „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku" (wejście limitowane, wystawa nominowana w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2011)
„Rzemiosło artystyczne XVIII wieku"
„Sztuka na Pomorzu XIII–XVII wieku"
„Stare srebra"
„Ceramika i szkło od XVI do XX wieku"
16.00–23.00 nocny kiermasz książek – ceny promocyjne

Dziedziniec Muzeum Narodowego w Szczecinie

Kino Letnie & Bar „Dziedziniec", wejście od pl. Żołnierza Polskiego, 16.00–1.00

Dwie ekspozycje plenerowe:
granitowa tablica z XIX wieku z domu przy ul. Farnej upamiętniająca miejsce urodzenia Katarzyny II
płaskorzeźby z XVIII wieku z dawnej Bramy Parnickiej, która blokowała

4. Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie
, ul. Staromłynska 1,

16.00–24.00

Ostatnie spojrzenie na dwie ekspozycje:
„Szczęście w nieszczęściu" Kamila Kuskowskiego
„Pełnia – realizacja" Kaski Szeszyckiej i Konrada Królikowskiego
20.00–22.00 jedyny w historii gatunku set DJ-a Wszystko Gra (synteza adapterów i winyli)

5. Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki
ul. Niemierzyńska 18a, 18.00–24.00

IV MotoNoc Muzeów w rytmie Made in Szczecin
18.00 Artur Jaskólski, Maciek Ardanowski, Mateusz Szatkowski w stand-up comedy
18.15 Heavy Chair Machine
19.00 Kolektyw Prometejski: Adam Jaroszynski, Hadrian Kryskiewicz i Konrad Furmanek
19.15 Bona Fides (zwyciężcy głosowania na płytę Born in Szczecin vol. 2)
20.00 Kolektyw Prometejski: Dahu (Patryk Daszkiewicz), Zelu (Krzysztof Baziuniak) oraz człowiek orkiestra – Peter z Ekipy Power Plumkers (Piotr Bałanda)
Specjalna prezentacja dotychczasowych prac nad rekonstrukcja samochodu Syrena Sport realizowanych we współpracy z Fundacja im. prof. Cezarego
Nawrota (limitowana edycja pamiątkowych koszulek akcji „Syrena Sport" do nabycia w kasie muzeum)

6. Zamek Książąt Pomorskich
ul. Korsarzy 34, 18.00–24.00

wystawy stałe:

„Na dworze książąt pomorskich" (komnaty księcia Jerzego I)
„Dzieje siedziby książęcej w Szczecinie" (Muzeum Zamkowe)
„Pompa funebris książąt z dynastii Gryfitów" (Muzeum Zamkowe)
„Cela Czarownic" (Muzeum Zamkowe)
„Gabinet Lubinusa" (Muzeum Zamkowe)

wystawy czasowe:

„Christine Spengler: Kobieta na wojnie" (Sala Jana Fryderyka)
„Krystyna Łyczywek: Francuscy fotografowie humanisci" (Sala Jana Fryderyka)
„Kolorownik. Malarstwo Jerzego Zajaczkowskiego (Sala Elzbietanska)
„Pralnia. Plakaty z Akademii Sztuki i Wyższej Szkoły Sztuk Użytkowych" (Galeria Północna)
„Die blume ist verwelckt. Protestanckie funeralia na Pomorzu" (Galeria Gotycka)

Wydarzenia towarzyszące:

wędrówka po podziemiach zamkowych mały dziedziniec
18.00–20.00 pokazy historyczne z udziałem Drużyny Grodu Trzygłowa
20.00 i 21.30 blok filmowy: „Tajemnice Pomorza – Zamek Książąt Pomorskich," „Świat w kabinecie", „Pogrzeb Gryfity"
23.00–24.00 koncert Bloco Pomerania
Sala Bogusława X
18.00–18.45 koncert Szczecińskiego Chóru Kameralnego
19.00, 20.00, 21.00, 22.00 „Trochę o historii Zamku" – opowiada Tomasz Wieczorek, w przerwie recitale organowe (czas prezentacji 45 min)
23.00 pamiątkowe zdjęcie z Bogusławem X i Anna Jagiellonka Sala Anny Jagiellonki
21.00–22.00 pokaz diaporam Fotoklubu

Kino ZAMEK zaprasza na wykłady (wejscie limitowane)

18.00 „Sydonia – historia prawdziwa" – prowadzenie: dr Nina Kochanowska
20.00 „Matka map pomorskich – dzieło Eilharda Lubinusa" – prowadzenie: dr Radosław Skrycki
22.00 „Błazen na dworze książąt pomorskich" – prowadzenie: Przemysław Głowa sala 202 wykład (wejście limitowane)
18.00 „Badania archeologiczne w Szczecinie" – prowadzenie: dr Marek Dworaczyk Teatr Krypta (wejście limitowane)
18.00 „Błazen opowiada..." wydarzenie dla dzieci – prowadzenie: Marta Łagiewka (aktorka Teatru Lalek Pleciuga)

7. Książnica Pomorska

Budynek II, wejście B od ul. Dworcowej 8, 18.00–24.00
II Noc w Muzeum Literatury Książnicy Pomorskiej: Noc sensacji w Bibliotece
„Konserwacja bez tajemnic, ale w podziemiu"
„Sensacje z regionu – konkurs krajoznawczy"
„Pomorskie legendy z dreszczykiem"
„Marcina Yperyta Przydatka malowanie kawa i herbata"
Sensacyjne „dziurki muzyczne"
21.00, 22.00 Chóry anielskie, czyli żywcem do nieba z Pomerania
Ensamble – koncert
„Mikrofilmy bez szpiega"
„Kulinaria z dreszczem grozy i inne dziwności w starych drukach zachowane"
„Tego nikt nie widział" – Szczecin w fotografii nieznanej
„Pocztówki z morskiego aresztu" – niezwykłe dokumenty życia społecznego
„Krimi – literatura z dreszczykiem" (wystawa)
„Tej nocy straszy cenzura" albo książki za krata
„Fabryka Zakładek do Książek – dla dzieci"
„Kto się boi Braci Grimm, niech posłucha" – czytanie bajek dla dzieci
„Witkacy sensacyjnie rozdwojony"
„Tajemnicze listy hrabiego P."
„Głowy bez Wawelu"
23.15 „Tchnienie grozy" – opowieści dla dorosłych czyta Stanisław Heropolitanski

8. Instytut Pamięci Narodowej, Oddział w Szczecinie ul. Piotra Skargi 14, 18.00–24.00

„Zimna wojna – nogami w stronę wybuchu!"
Ekspozycja przedmiotów służących obronie cywilnej z epoki PRL-u
Prezentacja współczesnego ratownictwa
Pokaz sprzętów straży pożarnej i pogotowia ratunkowego
Prezentacja akt z zasobu Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów
Okolicznościowa publikacja

wykłady:

19.00 Nuklearna Zimna Wojna – geneza, przebieg, konsekwencje
21.00 „Wykupywanie towarów spożywczych trwa", czyli rzecz o reakcjach społeczeństwa polskiego na kryzys kubański na przykładzie województwa szczecińskiego
20.00, 21.30 Szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
Ponadto przymierzamy oryginalne stroje L-2 i OP-1, sprawdzamy poziom skażenia, profilaktycznie zażywamy płyn Lugola, fotografujemy się z Władysławem Gomułka i Nikita Chruszczowem, smakujemy Suchary Bieszczadzkie

9. Archiwum Państwowe w Szczecinie ul. św. Wojciecha 13, 18.00–22.00

I Filmowa Noc Muzeów w Archiwum Państwowym
Sala im. B. Tuhana-Tauroginskiego (parter, wejście limitowane)
„Szczecin sprzed lat"
pokazy archiwalnych filmów dokumentalnych zapisanych na taśmie 16 mm i wyświetlanych na starym projektorze:
18.00 „Seine Majestät Kaiser Wilhelms II. passiert am 4. Mai 1897 die Landungsbrücke der Vulkanwerft in Stettin" (z 1897 roku, ok. 1 min – drugi najstarszy
znany film o Szczecinie)
„Pommern – das Land am Meer" (z 1927 roku, ok. 40 min)
19.00 „Szczecin pierwsze dni" (37 min)
20.00 „Nasz Szczecin" (21 min)
21.00 „Etiuda szczecińska" (26 min)

10. Wieża Bazyliki Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła
ul. św. Jakuba,

16.00–23.00
V Noc Katedralna

bezpłatne wejście na wieżę dla pierwszych 50 gości

11. Platerøwka


Podwórko przy ul. Emilii Plater 92, 20.00–23.00
„AVI. atrakcje video" – pokaz audiowizualny przygotowany przez Lonie Kaniuk, Małgorzate Goliszewska, Marie Stafyniak, Pawła Kule i
POLSKI WIDEOSCOPE & BIOGRAPH CO

12. Zona Sztuki Aktualnej

Galeria Akademii Sztuki w Szczecinie
pl. Żołnierza Polskiego 2, wejście od ul. Tkackiej, 16.00–24.00
CZEKALSKA + GOLEC White Vege Fur fragment z kolekcji PETformance for photography 2009–2012

13. 13 MUZ

pl. Żołnierza Polskiego 2, 16.00–24.00
Miejska Galeria Sztuki 13muz
Galeria Talentów 13muz
„Starter Szczeciński – najmłodsza szczecińska sztuka"
14 młodych twórców z intermedialnymi pracami wideo, fotografia
i malarstwem

14. Galeria 111

pl. Żołnierza Polskiego 11/1, 12.00–24.00
„Chorwacja w Galerii 111" wystawa prac Adama Marczukiewicza
20.00 spotkanie z artysta

15. Galeria Soraya

ul. Zygmunta Starego 3a, 10.00–24.00
„Metafizyka materii – moja droga twórcza" malarstwo Anny Wysockiej
15.00, 20.00 prezentacja wystawy z udziałem artystki
Kolekcja XIX-wiecznego malarstwa
oraz oryginalnych map starego Szczecina z XVI i XVII wieku

16. Galeria Sztuki Zwiaąku Polskich Artystów Plastyków KIERAT I

ul. Konski Kierat 14, 10.00–22.00
Andrzej Forys „Było minęło" (malarstwo i grafika)
„Dziennik budowy statków Stoczni im. Adolfa Warskiego" (malarstwo)
„Szczecin do 1945 roku" (grafika)

17. Galeria Sztuki Open Gallery Moniki Krupowicz

ul. Konski Kierat 17/1, 18.00–23.00
„Strefa wolnej wyobraźni" wystawa malarstwa współczesnego
Katarzyny Zwolińskiej, Marka Grabowskiego, Ryszarda Miłka i
Tomasza Lubaszki

18. Galeria Odra Zoo

ul. Konski Kierat 16, 10.00–4.00
Magda Rogowska – wystawa malarstwa i diaporamy
oraz promocje na hasło: Europejska Noc Muzeów
23.00 Polmozbyt (2 piętro) after party: pokazy multimedialne + szczecińscy DJ-e

19. Galeria Piwnicy Kany

pl. św. Piotra i Pawła 4/5, 16.00–2.00
19.00 otwarcie wystawy„Gagarin in Afrika" fotografie Franka Wiemeyera

20. Galeria Brama Jazz Cafe

pl. Hołdu Pruskiego 1, 10.00–2.00
„Mniej oficjalne otwarcie sezonu. Krew, pot i łzy?"
Husaria Szczecin w obiektywie

21. Galeria Kawiarni Tkacz Towarzyski

ul. Tkackiej 64, 19.00–24.00
19.00 otwarcie wystawy „Portrety z historia w tle" fotograf Dawida Kotuły

22. Galeria Café 22

pl. Rodła 8, 11.00–1.00
Noc Muzeów na najwyższym poziomie
„Tybet. Przez Chiny – Nepal – Indie" fotografia Marcina Zaborowskiego
22.00–1.00 Niespodzianka nocy: 22% rabatu dla wszystkich gości

23. Galeria Secesja Cafe

al. Papieża Jana Pawła 19/1, 11.00–23.00
„Szczecin na starej fotografii" oraz dania z zapomnianej kuchni pomorskiej

Odsłon: 1303
  
Projektowanie stron internetowych - Agencja Interaktywna szczecin