Dziś wtorek , 27 lutego 2024 r.
 

MAJ 2010 r.

01.05.2010 r. – zmarł arcybiskup Zygmunt Kamiński, Metropolita Szczecińsko-Kamieński w latach 1999 – 2009, który w historię naszej Archidiecezji wpisał się m.in. poprzez: rozpoczęcie i prowadzenie prac Pierwszego Synodu Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej i doprowadzenia do etapu przyjęcia Projektu Uchwał Synodalnych. Doprowadził też do utworzenia Wydziału Teologicznego w Uniwersytecie Szczecińskim, a także do koronacji łaskami słynącego Obrazu Macierzyństwa NMP w Trzebiatowie. W czasie swojego posługiwania powołał kilka nowych szkół katolickich oraz doprowadził do rozbudowy ośrodków rekolekcyjnych w Trzęsaczu i Wisełce.


05.05.2010 r. - 65 rocznica pierwszej powojennej polskiej Mszy Świętej w Szczecinie. Obchody rocznicowe zainaugurowała uroczysta Msza Święta sprawowana w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie pod przewodnictwem Biskupa Stanisława Stefanka, który w latach 1980 - 1996, posługiwał w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej jako biskup pomocniczy . W uznaniu Jego zasług dla Archidiecezji Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga, Metropolita Szczeciński-Kamieński, odznaczył Biskupa Stanisława Stefanka Orderem Świętego Ottona. Po uroczystej liturgii, w sąsiedniej Bazylice pw. św. Jana Chrzciciela, odbył się koncert chórów Szczecina zakończony Apelem Maryjnym.

06.05.2010 r. - w auli Jana Pawła II Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, przy ul. Papieża Pawła VI nr 2 w Szczecinie odbyła się w ramach obchodów 65 rocznicy pierwszej powojennej polskiej Mszy Świętej w Szczecinie sesja naukowa pt. „Zakony i zgromadzenia męskie w powojennym duszpasterstwie na Pomorzu Zachodnim”.
Obchody zakończyła wieczorna Msza Święta w bazylice archikatedralnej pod przewodnictwem J. Em. Kardynała Józefa Glempa, poprzedzona koncertem Chóru „Słowiki” pod dyrekcją prof. Stefana Stuligrosza.

06.05.2010 r. - biskup Marian Błażej Kruszyłowicz obchodził 74 rocznicę swoich urodzin. Rok 2010 jest dla Biskupa rokiem obchodów ważnych jubileuszy: 50-lecia kapłaństwa i 20-lecia przyjęcia sakry biskupiej.

07.05.2010 r.- odbyły się Uroczystości pogrzebowe Arcybiskupa Zygmunta Kamińskiego. Ostatnia droga zmarłego Pasterza rozpoczęła się o godz. 7 rano od Jutrzni za zmarłych i Mszy Świętej w szczeciński seminarium duchownym i zakończyła złożeniem w Krypcie Biskupów Szczecińsko-Kamieńskich w szczecińskiej katedrze.

9.05.2010 r.  - w bazylice archikatedralnej w Szczecinie o godz. 18.00 Ksiądz Arcybiskup Metropolita Andrzej Dzięga odprawił ostatnią z Mszy Świętych gregoriańskich, kończącą modlitwy w intencji Ofiar katastrofy katyńskiej.

10.05.2010 r. - po ciężkiej chorobie zmarł ks. kan. Jan Szczepańczyk, długoletni proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Lipianach i dziekan dekanatu Lipiany.

15.05.2010 r. - odbyły się Uroczystości z okazji czwartej rocznicy koronacji Obrazu Macierzyństwa NMP w Trzebiatowie. Uroczystej Mszy Świętej, na zaproszenie Arcybiskupa Metropolity Andrzeja Dzięgi, przewodniczył Kardynał Javier Lozano-Barragan, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady ds. Zdrowia.

20.05.2010 r. - w auli Jana Pawła II Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego ul. Papieża Pawła VI nr 2 w Szczecinie przeprowadzona została uroczysta sesja naukowa: Kościół katolicki w wybranych krajach Europy Środkowo-Wschodniej w okresie przemian społeczno-politycznych, dedykowana Biskupowi Marianowi Błażejowi Kruszyłowiczowi z okazji 50 rocznicy święceń kapłańskich i 20 rocznicy sakry biskupiej. Uroczystości Jubileuszowe zakończyła uroczysta Msza Święta, o godz. 18.00, w bazylice katedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Następnie zaproszeni goście udali się na uroczystą kolację do Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie.

23.05.2010 r. - w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, na Jasnych Błoniach odbyła się modlitwa za Miasto Szczecin, organizowana przez szczecińskie wspólnoty i ruchy kościelne. W trakcie spotkania miały miejsce m.in. koncerty muzyki chrześcijańskiej, modlitwy, świadectwa, przedstawienia i festyn wspólnot. Zwieńczeniem spotkania stanowiła Msza Święta pod przewodnictwem Arcybiskupa Andrzeja Dzięgi.

24.05.2010 r. - w Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, wszystkie wspólnoty, ruchy, stowarzyszenia i grupy kościelne przeżywały swój doroczny Dzień Jedności Wspólnot. Tegoroczne spotkanie obchodzono pod hasłem „Daj nam moc Miłości”.

27.05.2010 r. - zmarł ks. Józef Walewicz, rezydent w parafii pw. św. Wojciecha BM w Sulimierzu.

28.05.2010 r. - w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Szczecinie odbyło się Szczecińskie Spotkanie Środowisk Twórczych, którego organizatorem było Duszpasterstwo Środowisk Twórczych oraz Fundacja Novo Millennio.

30.05.2010 r. - we wszystkich kościołach Archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej przeprowadzono zbiórkę do puszek na rzecz ofiar powodzi. Zgromadzone środki finansowe wykorzystane zostaną po ustąpieniu wody, przede wszystkim na prace remontowo-budowlane na zalanych terenach.

Odsłon: 1614
  
Projektowanie stron internetowych - Agencja Interaktywna szczecin